Do 30 % prihranek pri stroških ogrevanja

Kako merimo energijsko učinkovitost oken?
Energetska učinkovitost oken se meri z Uw indeksom izgube temperature. Če poenostavimo: Nižja je vrednost Uw, bolj energijsko varčno je okno.
Takšne so Uw vrednosti energijsko varčnih lesenih oken Jelovica:
Uw = 0,76 W/m2K Jeloline 92
Uw = 0,76 W/m2K Newline 94
Uw = 0,80 W/m2K Ekoline 78/94
Uw = 0,86 W/m2K Newline 84
Uw = 0,86 W/m2K Jelline 78
Uw = 0,90 W/m2K Ekoline 68/84
Uw = 1,2 W/m2K Jelline 68
Za primerjavo ocene indeksov toplotnih izgub energijsko potratnih oken:
Uw = 2,5 W/m2K okna leta 1980
Uw = 3,5 W/m2K okna leta 1956
Uw = 4,5 W/m2K okna leta 1937
Zasteklitev bistveno vpliva na energijsko učinkovitost oken
Izbira stekel je neposredno povezana z odločitvijo o energetski učinkovitosti, ki jo želimo doseči z okni. Pri zasteklitvi je toplotna izolativnost odvisna od števila stekel ter posebnih nanosov na njih, od širine medstekelnega prostora ter od vrste plina med stekli.
Zasteklitev okna je pomembna predvsem z vidika toplotne izolacije, ki nam zaradi energijske učinkovitosti omogoča prihranke. Nižja ko je toplotna prehodnost stekla, bolj energijsko varčna je zasteklitev.
Kdaj se odločimo za dvoslojna …
Za dvoslojna okna se odločajo predvsem kupci, ki želijo zamenjati dotrajana okna, a želijo v obnovo oken vložiti minimalna sredstva. Obenem je vgradnja dvoslojnih oken dovolj dobra rešitev takrat, ko ima objekt velike toplotne izgube že skozi fasado, streho.
Bodite pozorni tudi na to, da v primeru odločitve za dvoslojna okna niste upravičeni do nepovratne Eko subvencije.
… in kdaj za troslojna okna?
Troslojna zasteklitev ponuja najboljšo toplotno izolativnost vašega doma in bistveno poveča energetsko učinkovitost. Priporočamo jo pri nizkoenergijskih objektih, pasivnih hišah in na vseh objektih, kjer lahko z dobro izolativnostjo oken prispevamo k celoviti energijski varčnosti celotnega objekta.
Pri investiciji v troslojna lesena ali les-alu okna boste upravičeni do nepovratne Eko subvencije.
Kaj pa vgradnja?
Toplotna izolativnost oken je odvisna tudi od pravilne vgradnje. Če bomo na primer vgradili visoko izolativna okna, ki pa bodo imela zaradi neustrezne vgradnje slabo tesnenje, nismo dosegli prav veliko. Če torej želite doseči deklarirane lastnosti energetske učinkovitosti oken, velja razmisliti o vgradnji po sistemu RAL, ki je najbolj kakovosten način vgradnje.
Vgradnja oken po sistemu RAL
Pri montaži oken po smernicah RAL gre za tesnenje rege po sistemu »znotraj bolj tesno kot zunaj«. Tesnenje je trinivojsko, sestavljeno iz notranje paronepropustne ovire, zunanje parodifuzne ovire ter sredinske toplotne in zvočne izolacije. Montaža oken po RAL smernicah preprečuje nastanek toplotnih mostov (npr. pojav plesni), zagotavlja ugodno klimo v prostoru ter odlično zvočno zaščito med oknom in konstrukcijo.
Jelovica je za montažo stavbnega pohištva prejela Znak kakovosti v graditeljstvu. ZKG je potrdilo, da je naša RAL montaža stavbnega pohištva ne le v skladu z zahtevanimi smernicami, ampak na izjemno visoki ravni, višji od zahtevane v sicer obveznih certifikatih.
Klasična vgradnja oken
Zanjo se odločajo tisti, ki želijo toplotno izolirati svoj dom, a jih pri nakupu vodi predvsem cena. Prav tako bo klasična montaža predstavlja optimalno izbiro takrat, ko s kakovostnejšo RAL montažo zaradi toplotnih mostov celotnega objekta (slaba izolacija fasade, strehe), le-ta ne bi ponudila občutno višjih prihrankov pri ogrevanju.
V Jelovici vam z veseljem svetujemo
Na voljo smo vam v prodajno storitvenih centrih po vsej Sloveniji PSC Jelovica, na info@jelovica.si ali na brezplačni telefonski številki 080 23 23.